Auto detailing – czy warto z niego korzystać?

Auto detailing – czy warto z niego korzystać?

Od kilku lat określenia „auto detailing” czy „car detailing” na stałe zagościły w motoryzacyjnym słowniku. Czym właściwie jest ta usługa i czy rzeczywiście wpływa ona pozytywnie na kondycję pojazdu mechanicznego? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Założenia car detailing’u

Głównym celem auto detailing’u jest bezpiecznie karoserii od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a także eliminacja niedoskonałości, pojawiających się na lakierze. Decydując się na taką usługę, możemy spodziewać się tego, że auto z warsztatu pod względem wizualnym będzie w podobnym stanie, gdy wyjeżdżało z salonu. Taki efekt jest jak najbardziej możliwy. Ważne, aby jednak wybrać warsztat, specjalizujący się w takiej usłudze. Tylko użycie sprawdzonych metod i produktów pielęgnacyjnych sprawi, że auto „odżyje”. Szukając miejsca godnego uwagi, warto skorzystać z sieci. Ceny za tę usługę różni się w zależności od zakresu pielęgnacyjnego. Jednak po wpisaniu do przeglądarki „auto detailing cennik warszawa” można z łatwością znaleźć dobry warsztat w swoim mieście. Zanim jednak warsztat zrealizuje usługi w ramach auto detailing’u, fachowiec musi dokonać oględzin lakieru i ogólnego stanu pojazdu. Co ciekawe takie usługi są kierowane nie tylko do aut, lecz także do motocykli, łodzi, a nawet samolotów.

Oddziaływanie na zewnątrz

Cały proces car detailing’u jest podzielona na kilka etapów. W pierwszej kolejności fachowiec myje auto i go czyści. Obie te czynności następują osobno, ponieważ mycie ma za zadania usunąć z lakieru wszelkie zabrudzenia, natomiast czyszczenie wchodzi w grę, gdy warsztat zdiagnozuje odbarwienia czy plamy. Po przygotowaniu lakieru do pracy fachowiec możemy przystąpić do działań w ramach prowadzenia korekty lakieru. Na ogół na tym etapie chodzi o usunięcie rys, zadrapań, hologramów, które wymagają zastosowania specjalnych metod lakierniczych i środków pielęgnacyjnych używanych w świecie motoryzacji. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie lakieru. Ochronna powłoka jest tworzona za pomocą woskowania (w przypadku zlecenia tańszych usług), ceramiki lub niezawodnej bezbarwnej folii PPF. Specjaliści ze świata auto detailing’u rekomendują zastosowanie szczególnie ostatniej metody z uwagi na jej wysoką skuteczność.

Oddziaływanie w środku

Jak już wspominaliśmy, car detailing odbywa się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Właściciel auta z pewnością będzie widział różnicę nie tylko po lakierze, lecz także po wnętrzu. W ramach takiej usługi fachowcy odkurzają i piorą tapicerkę. Cały proces czyszczenia jest niezwykle precyzyjny i nie ma mowy o opuszczeniu w trakcie czyszczenia wnęk drzwiowych, szyb czy elementów plastikowych.