Bezpłodność u mężczyzn: przyczyny i leczenie

Bezpłodność u mężczyzn: przyczyny i leczenie

Starasz się wraz z partnerką o dziecko już kilka miesięcy i nie ma żadnego rezultatu? Irytuje Cię wciąż negatywny test ciążowy? Wizyty u lekarza przynoszą odpowiedź – bezpłodność u partnera. Jakie są przyczyny bezpłodności u mężczyzn i czy istnieją metody, które pozwalają jednak zmienić seksualny stan zdrowia? O tym wszystkim piszemy właśnie w tym artykule.

Krótki wstęp o bezpłodności

Bezpłodność to określenie, oznaczające trwały i nieodwracalny brak możliwości posiadania własnego potomstwa. Jeśli pojawia się termin „bezpłodność u mężczyzn”, to oznacza, że problem leży po stronie partnera. W rezultacie nigdy takiemu mężczyźnie nie będzie dane zostać biologicznym ojcem. Literatura medyczna na temat bezpłodności wciąż bada ten problem. Wcześniejsza analiza pozwoliła określić bezpośrednie przyczyny bezpłodności. Głównymi przyczynami są: brak poprawnie wykształconych narządów płciowych, uraz mechaniczne odniesione w okolicach genitalia, trwałe komplikacje po przebytych we wczesnym okresie życia chorobach zakaźnych czy genetyczne uwarunkowania w postaci braku odpowiedniej ilości chromosomów odpowiedzialnych za aspekt płodności.

Męska niepłodność a bezpłodność u mężczyzn

Oba terminy często są uważane za synonimy. Warto zwrócić uwagę, że oba określenia nie są tożsame. Bezpłodność została powyżej określona jako brak możliwości posiadania biologicznego potomstwa. Jednak dzięki technologii genetycznej oba partnerzy pomimo pojawienia się problemu z płodnością mogą mieć dziecko za pomocą metody inseminacji lub in vitro. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. WHO) identyfikuje niepłodność jako niezdolność, jeśli poczęcie nie następuje w ciągu 12 miesiącu regularnego pożycia bez korzystania z antykoncepcji. Dane obejmujące polski naród pokazują, że problem z poczęciem dziecka ma 1,5 miliona par, gdzie 40% problemu niepłodności leży po stronie mężczyzny.

Leczenie niepłodności

Po odpowiedniej diagnostyce i potwierdzeniu niepłodności u danego partnera może on się zdecydować na leczenie. W zależności od stosowanych metod lekarza może on skierować pacjenta na posiew nasienia i badanie fragmentacji określane skrótowo, jako SCD. Kliniki stosują różne metody, jednak najpopularniejsze jest hormonalne leczenie niepłodności. Warszawa jest przykładem miasta, w którym funkcjonuje wiele klinik leczących bezpłodność. Warto podkreślić, że metoda leczenia musi być dopasowana do przyczyn bezpłodności. Przykładowo, jeśli bezpłodność jest wynikiem infekcji najądrzy, to w pierwszej kolejności dochodzi do leczenia farmakologicznego.